» antény »Anténa Kharchenko pre príjem DVB-T2 na veľké vzdialenosti

DVB-T2 anténa s dlhým dosahom


Vítam všetkých, ktorí nie sú ľahostajní k technickým, a nielen, vyšívanie.

Chcem vás upozorniť na variant antény pre vzdialený príjem digitálneho vysielania. V mojom produkte samozrejme nie je nič zásadne nové, ale myšlienka kombinácie zosilňovača s anténou je pre niekoho užitočná. Anténa Kharčenko priťahuje predovšetkým svojou ľahkou výrobou, dobrou opakovateľnosťou, dostatočným širokopásmovým pripojením, slušným ziskom (uvedeným do 9 dB s reflektorom, ale stále nemám čo merať) s malými rozmermi. Podľa môjho názoru to funguje lepšie ako známe „sušičky“.

Takže o dôvodoch, ktoré vyvolali túžbu vytvoriť toto dielo. V našom meste je samozrejme veža, s ktorou vysiela prvý multiplex „čísel“ a sľubuje zahrnúť druhé (teraz už dva roky), ale chcem sem a teraz, rovnako ako mnohí. V susednom meste je už druhý balík už dlho zahrnutý, ale samozrejme nie je akceptovaný na vnútornej anténe a na externej anténe bez zosilňovača. V záhrade som mal takú anténu, nedávno som ju dal susedovi výmenou za materiál, takže som mal príležitosť ukázať, ako to robím.

Výroba nevyžaduje vysoko deficitné materiály, aj keď všetko vyjde lacnejšie ako továreň, nehovoriac o super inzerovaných s prísľubom prijatia 80 (?) Kanálov (existuje niekoľko, o tomto podvode som čítal).

materiály:
1. Dĺžka kábla 4x16 mm² - 1,5 m.
2. Kus drôtu SIP - 1,5-2m.
3. Hliníkový plech hrúbky 1-1,5 mm. 60h200mm. (Vystrihol som zo starého hrnca)
4. Zosilňovač antény zo "sušičky".
5. Svorky na pripevnenie antény k stožiaru.
6. Silikónový tmel
7. A samozrejme kábel a zástrčka.
8. Malá spájkovacia krabica.
9. Skrutky M5 (zápustná hlava) s maticami a podložkami - 2ks.

nástroje:
1. Píla
2. Nožnice na kov
3. Vŕtačka (použil som príručku)
4. Vŕtačky 1,5 a 5 mm.
5. Založte osobný alebo plochý súbor.

V prvom rade počítame našu anténu. Bez obťažovania som vzal údaje o frekvenciách, ktoré ma zaujímajú. V mojom meste je to 602 MHz (37 kanálov) prvý paket a 770 MHz (58 kanálov) zasľúbeným druhým. Zaujímajú ma údaje o susedných multiplexoch -546 MHz (30 kanálov) a 498 MHz (24 kanálov), takže na nich vytvorím anténu. Získané frekvencie alebo skôr priemerné frekvencie boli nahradené do online kalkulačky a dostali požadované veľkosti.

V ďalšej fáze pripravte materiál - odizolujte kábel

a SIP pre holý drôt.

Vyberáme kúsok hliníkového plechu zo starej panvice.

Z jadra kábla 16 mm² (ř5,1 mm) používame kliešte na ohýbanie „ôsmich“ antén.

Vyrábame prekrývanie križovatky G8, brúsením polovice priemeru pomocou pilníka.

Spojovacie body sú vyvŕtané Ø 1,5 mm pre nity.

Nitujeme na spoj káblových pásikov z hliníka so šírkou 7 mm, dĺžkou 50 (s okrajom).

Prúžky ohýbame tak, aby sme k nim mohli pripojiť zosilňovač pomocou skrutiek.

V pásoch vyvŕtame otvory ø5 mm pre skrutky, ktoré zaisťujú zosilňovač, zhruba povedané na mieste, pomocou samotného zosilňovača ako šablóny, pričom medzi doskami udržiavame vzdialenosť 10 mm (alebo čokoľvek sa počíta). Otvory so zápustnou hlavou do priemeru 7 mm (priemer zapustenej hlavy skrutky).

Ďalším krokom by som nazval výsmech zosilňovača.

Zosilňovač v tomto návrhu nie je luxus, ale prostriedok na tlačenie slabého signálu cez kábel, v ktorom by zoslabil prvý meter, k prijímaču.

Pretože sa nezapojil do spojovacej skrinky, čo sa týka rozmerov, a bolo potrebné ju zasunúť, jeho hrany a štandardné upevnenie káblov boli jednoducho barbarské - kovové nožnice - vyrezané na požadovanú veľkosť a v strede dosky bol vyvŕtaný otvor pre samoreznú skrutku. Počas tohto vykonávania neboli ovplyvnené životne dôležité orgány zosilňovača.

Reflektor antény sa vyrába aj podľa online výpočtov. Rámy sú ohnuté z toho istého káblového jadra ako anténa. Veľký rám je v konštrukčných rozmeroch reflektora zakrivený a malý rám je určený na pripevnenie antény k stožiaru, konzol (kovových izolátorov) plechu antény a, mimochodom, na zvýšenie tuhosti mriežky.

Rámy sú vzájomne spojené hliníkovým pásom, po ktorom nasleduje krimpovanie kliešťami.

Dostávame nasledujúcu konštrukciu:

Mriežka je vyrobená z jednoduchých drôtov SIP, ktoré sa striedavo ovíjajú okolo dlhých strán rámov v krokoch po 10 mm.

S cieľom zachovať rozstup a veľkosť mriežky (na dotiahnutie bočných strán reflektora v presýpacích hodinách) odporúčam vytvoriť šablónu z 10 mm koľajnice rozrezaním výrezu pre rámy s veľkosťou. Určitým zázrakom som zachoval tú starú šablónu (dva roky slúžil ako podšívka pod zásuvkou), takže neukážem, ako ju vyrobiť, a je to jasné.

Výsledkom je, že reflektor vyzerá takto:

Pripomína chladničku.
Všeobecne sa samozrejme môžete zaobísť bez reflektora, ale v mojom prípade bolo potrebné nielen zvýšiť signál vzdialenej stanice, ale aj zoslabiť signál najbližšej stanice, aj keď by to nebolelo ďalšie zosilnenie (podľa môjho názoru nesprávny výraz pre anténu, smerový koeficient je správnejší).

Pripojenie antény a reflektora je vyrobené z hliníkových konzol („kovové izolátory“).

Všetky jednodielne spojenia sú vyrobené na nitoch vyrobených z jedného jadra SIP.

V prípade neexistencie (všetok prebytok už bol odrezaný a zapečatený) štandardného držiaka sa pripájací kábel jednoducho pripája k doske zosilňovača.

Ďalej skryjeme zosilňovač v rozvodnej skrinke a kvôli nepriaznivým poveternostným podmienkam všetky spoje a diery potiahneme silikónovým tmelom.

Nitovaciu fóliu nitujeme cez konzoly k reflektoru a získame hotový produkt:

Nemá zmysel zobrazovať inštaláciu a nastavenie azimutu, v ponuke nastavení prijímača ukážem výsledok pohybov môjho tela:
Najskôr musíte zapnúť napájanie antény, pretože prijímač má takúto funkciu.

V ponuke nastavení prejdeme na manuálne vyhľadávanie kanálov, nastavíme požadovaný kanál a na nižšej stupnici (kvalita signálu) nastavíme anténu v azimute. Dovoľte mi pripomenúť, že potrebujem 24. a 30. kanál.


Sám Boh nariadil skontrolovať signál našej veže:

Teraz zapneme automatické vyhľadávanie na prijímači a uvidíme, aké programy nás chytia:
Najprv ma chytil druhého multiplexu ďalekej veže, presne to bolo všetko.

Nasledujúce dva balíčky sú takmer totožné, líšia sa iba v spravodajských programoch v rôznych oblastiach.

Výsledkom je 30 kanálov, z ktorých 10 sa opakuje.

Áno, zabudol som uviesť vzdialenosti k vysielačom.Ak veríte informáciám z interaktívnej mapy TsETV, potom k najďalej v priamke 21 km. A k našim iba 4 km. Uhol sklonu medzi nimi je 74 °.

Pri výrobe antény nebol vážne poškodený žiadny zosilňovač.
8.6
9
8.8

Pridajte komentár

    • usmievaťúsmevyxaxaokdontknowyahoonea
      bossškrabanecoklamaťánoáno, ánoútočnýtajomstvo
      ľutovaťtanecdance2dance3odpusteniehelpnápoje
      zastávkapriateliadobrýgoodgoodpíšťalaomdlieťjazyk
      dymtlieskanieCraydeklarovaťvýsměšnýdon-t_mentiondownload
      teplohnevlivýlaugh1MDAstretnutiemoskingnegatívny
      not_ipražená kukuricatrestaťprečítaťvydesiťzdesenievyhľadávať
      posmechthank_youtototo_clueumnikakútnasúhlasiť
      zlýbeeeblack_eyeblum3očervenieťchvastanienuda
      cenzurovanéžartysecret2hroziťvíťazstvoyusun_bespectacled
      shokrešpektlolprevedievitajtekrutoyya_za
      ya_dobryipomocníkne_huliganne_othodiFLUDzákazzavrieť
38 komentár
Autor
Čo je zaujímavé, že je zjednotená štátna skúška vinná, ak zariadenie a druhy antén neprechádzajú školským študijným programom, najmä keď som bol školákom o šelme, ako je jednotná štátna skúška? Dozvedel som sa, že ide o kľukatú anténu z článku „Simple Antenna and DMV Converter“ v časopise „Radio“ a nemal som dôvod a nedôveroval som editorom rešpektovanej publikácie. Teraz, čo sa týka zavedeného šumu, pre „číslice“, na ďalších 3-5 dB nezáleží, sú v nastaveniach televízora dve stupnice: sila a kvalita signálu, takže po 50% intenzity signálu nie je viditeľný rozdiel v kvalite obrazu a zvuku. Vyzerá to, že ste naozaj „mimo témy“ „čísla“.
Podľa vášho komentára máte zlú predstavu o rozdiele medzi analógovou a digitálnou televíziou, a ak je hluk pre prvú z nich rozhodujúci vo forme vlnok a snehu, potom je pre ňu dôležitá sila signálu, samotný ADC odfiltruje hluk. Takto môžete porovnávať zvuk od nuly na gramofónovom zázname a CD.
emócie
Áno, skúška je na vine. Váš zosilňovač stojí na zosilnenie šumu. Odpor dvoch paralelne spojených rámov 120/2 = 60 ohm bez reflektora s nimi bude menší. Funguje to normálne na kábloch 75 a 50 ohmov. Anténa Kharčenko druh slučkových antén pre kľukaté antény, je príliš vzdialená z dôvodu nesprávnej klasifikácie slučkových antén v ZSSR. Zosilňovače, ako je SWA, správne pripojte pomocou minimálnej zmeny vyváženia SHPTU 1: 1. Napríklad http://vk6ysf.com/balun_1-1.htm. A všetko bude úžasné.
Autor
Tu som už písal o rozdiele medzi zakúpenými a remeselnými anténami, znova zopakujem význam: môžete si kúpiť všetko, urobiť to pre seba zaujímavejším.
21 km, je to diaľková recepcia? V krajine je zakúpená logická periodika s 555 zosilňovačom. 62 km, 3 roky, žiadne sťažnosti. Okrem toho stojí pod bridlicovou strechou, takže z ulice a antény nie sú viditeľné. Kharčenko urobil to isté, nepáčilo sa mu to. S rovnakým zosilňovačom to funguje horšie.
Bikvadrat je slučková anténa so štvorcovým reflektorom. Tu je kľukatá anténa
Už som to tu zdôraznil, je to zbytočné! usmievať
Bikvadrat je slučková anténa so štvorcovým reflektorom. Tu je kľukatá anténa.
Tieto antény vyrábam už od príchodu digitálnej televízie. Najprv som zdvojnásobil (4 štvorce) so zosilňovačom, potom rád, s vami so zosilňovačom. Teraz sú to len dva kusy drôtu 4 - 6 mm, 50 cm dlhé, štvorcové alebo okrúhle a plus kábel. S nestabilným signálom pridávam reflektor vo forme kovovej platne alebo mriežky, 15 až 20 percent vyčnievajúcich za aktívne plátno vo vzdialenosti 7-9 cm. Zosilňovač (podľa môjho názoru) obmedzuje frekvencie, spôsobuje skreslenie a okrem toho ho často vyraďuje statický náboj (nielen počas búrky). Niekoľko slov o ladení antény. V našom regióne, prvý multiplex - 24 kanálov, druhý - 57 kanálov! Aké nastavenie !!! Je zábavné, keď si ľudia kupujú vlnový kanál, všetka jeho dôstojnosť je doladená na rezonančnú frekvenciu. To platilo, keď boli k dispozícii 2 televízne kanály.
Autor
Samozrejme môžete spájkovať, ale chcel som ukázať, ako sa všetko robí z improvizovaných materiálov, aby som to mohol zopakovať. Nie všetci však nájdu spájku a tavidlo na hliník a dokonca si budú myslieť, že bez spájkovania to nebude fungovať.
Výborne! Všetky hliníkové spoje by som zvaril hliníkovou spájkou.
Obávam sa, že sa vám to nebude páčiť, ak budeš
kto chce, zavolá

Pokiaľ ide o správnosť terminológie tu (a nielen tu), je veľa kópií rozbitých! usmievať
Citácia: Korolev
„nulový potenciálny bod“!

Alebo šišku. , ktokoľvek to chce, bude to nazývať. Samotný bagel je nakreslený „nula“ a jeho stred je „bod nulového potenciálu“. ,
VŽDY bude nula
V skutočnosti, ak hovoríme o anténach, nejde o „nulu“, ale o „bod nulového potenciálu“! usmievať
V tých bodoch, v ktorých autor pripája anténu k reflektoru - VŽDY bude „nula“ - a úplne na obrázku, ako pripojiť - dielektrikom alebo vodičom. To je možné vidieť voľným okom - štvorcom, v jednom rohu „maximom“ - tam, kde je pripojený kábel, a cez diagonálu - musí existovať „nula“ - to je fffso. ,
Autor
Úplne neovplyvnené, ďalšie podrobnosti tu:

Na vytvorenie vzoru antény je potrebné, aby jej prvky boli v určitých vzdialenostiach odstupňované a rozmiestnené voči sebe navzájom. Okrem toho v prípade konvenčných zostáv vibrátorov, v ktorých je každý vibrátor vstupujúci do zostavy aktívny, vznikajú ťažkosti pri prispôsobovaní sa privádzaču, najmä v určitom frekvenčnom rozsahu.

Kličková tkanina má vďaka svojmu zvláštnemu dizajnu jednu dvojicu bodov (a - a), ku ktorej je napájač priamo pripojený.

V bodoch (n - n) nedochádza k pretrhnutiu vodičov anténnej vrstvy, preto vždy existuje prúdová antinóda (resp. Nulové napätie) bez ohľadu na vlnovú dĺžku. Táto okolnosť umožňuje vypustenie špeciálneho vyvažovacieho zariadenia, keď je napájané koaxiálnym káblom (kábel je vedený bodom nulového potenciálu) a robí pásmo antény rozmiestnené, pretože polovičné vlnové časti vodičov v oblasti bodov (n - n) majú vždy rovnaký smer prúdu, tj sú v rovnakom smere. fáza. [/ citát] Okrem toho má lineárny segment štvrtej vlnovej dĺžky impedanciu vlny blízku nekonečnu.
Khatul Madan „Pripojenie antény k reflektoru je vyrobené z hliníkových konzol („ kovové izolátory “).“
Prečo nie plastové, má to vplyv na kvalitu príjmu?
Autor
A v poľskom odmeriavaní nestojí za to ten istý zosilňovač? Teraz porovnajte rozmery a náklady na výrobné a domáce antény. Samozrejme si môžete kúpiť všetko, ako to hovorilo Rockefeller - že nemôžete nakupovať za peniaze, môžete si kúpiť za veľké peniaze, ale to nie je o tom, v skutočnosti robím svoje remeslá, aby mozgy nekúpali tukom, hoci si to môžem dovoliť všetko kúpiť alebo objednať.
Jednoduché poľské decimácie - je to jednoduché čínske decimácie a indické a „zeiskové“ a dokonca aj „švajčiarske“ - navrhujem venovať pozornosť nákladom. Anténa opísaná v opuse je vyrobená z „hovna“, a preto je prakticky zadarmo. Dlho žite domáci výrobca a navyše - „samostatne zárobkovo činné osoby“ !!!! Premýšľali ste niekedy - prečo sa obvyklý motýľ opísaný v opuse nevyrába vo veľkých spoločnostiach a prakticky nie je na trhu? - jeho náklady. To, náklady - je takmer nula v hromadnej výrobe. Čo nie je výhodné pre veľkých „hráčov“. ,
Úlovky 21 km a jednoduché poľské zdecimovanie
Citácia: Oldman
hlavný zisk je daný samotným zosilňovačom,
Zosilňovač je určený hlavne na kompenzáciu strát káblov, kvalita príjmu so správnou anténou je takmer nezávislá od neho.
Autor
„Vlnový kanál“ je príliš rozmarná anténa, so zvyšujúcim sa počtom riaditeľov je nastavenie komplikovanejšie a je tiež úzkopásmové. Ak máme vytvoriť vysoko smerovú anténu, je to log-periodická, prakticky nie nižšia ako „vlnový kanál“.
Tento typ antény, ktorý sa nazýva v zhone, hlavný zisk je daný samotným zosilňovačom, ktorý je potrebné vybrať v určitom rozsahu, a pre príjem na veľké vzdialenosti potrebujete anténu, napríklad vlnový kanál!
Autor
čokoľvek povie, ďalej ako 25 km od jedného z nich to nefunguje
To je prípad, ak sa nachádzajú na rovnakom riadku. A ak je osada v strede (relatívneho) rovnostranného trojuholníka?
Citácia: Khatul Madan
Pozrite sa na mapu siete ústredného kúrenia v oblasti Tveru, kde sú skutočne „medvedie uhly“, kde sú veže vzdialené 40 - 50 km.

Nezamieňajte si - 40 - 50 km je vzdialenosť medzi vežami a čokoľvek povie - ďalej ako 25 km od jednej z nich sa nemôžete dostať žiadnym spôsobom, iba ak pôjdete do vesmíru. Odklon od jedného sa priblížime k druhému. Na konci roku 2018 by mali zarobiť celé peniaze - televízni ľudia majú stále čas a nie všetky veže stále fungujú.
Autor
, V Moskve funguje anténa s káblom metra dokonale na 6. poschodí, 15 km od Ostankina,
O Moskve a regióne sa nehovorí, blokovanie Ostankino je len v okruhu 50 km. s možným príjmom „na klinec“, a dokonca aj v samotnom meste, bude stačiť iba odrazený signál.
Je lepšie skrátiť dĺžku kábla ako vložiť zosilňovač.
Správne, rádioamatéri hovoria: „Najlepším zosilňovačom je anténa“, pretože je správne, že signál zoslabuje, čím vyššia je frekvencia. A je tiež správne, že podmienky príjmu závisia od terénu a niekedy stačí zvýšiť anténu o 3 -4 m, aby ste mali istotu príjmu.
Sieť veží je taká, že v strednom Rusku nie je viac ako 20 km od veže a všetky veže majú vysielací výkon rádovo 10 kW - takže spoľahlivý príjem čísiel na motýľovej anténe je zaručený takmer všade, aj keď analógový signál UHF nebol nikdy prijatý ,
Pozrite sa na mapu DTTV v oblasti Tveru, kde sú skutočne „medvedie uhly“, kde až k vežám sú 40 - 50 km. A ak sa merač nejakým spôsobom dostal do cesty, potom DMV nemá žiadnu šancu a príjem je hlavne prostredníctvom satelitov.
Vytvoril takúto anténu už dávno a trochu experimentoval. Ukázalo sa, že digitálne kanály sú veľmi citlivé na dĺžku káblov. Pri zväčšení dĺžky viac ako 3 metre - digitálny signál úplne zmizne, ale analógový signál je prijatý. Preto zdieľam svoje výsledky. Anténu umiestnim vedľa televízora - rozmery tiež umožňujú, aby dĺžka kábla bola o niečo menšia ako meter, ladenie Azimuthu - anténa je pripojená ako normálny UHF k zodpovedajúcej zásuvke televízora a naladí sa zodpovedajúci (najbližší frekvenčný) analógový kanál. Ďalej stačí prejsť na „číslo“ a zapnúť automatické ladenie. Myslím si, že je lepšie skrátiť dĺžku kábla ako nainštalovať zosilňovač. V Moskve funguje anténa s káblom metra v 6. poschodí, 15 km od Ostankina, veža zatvorená vedľa 9 na dache 60 km od Moskvy - prijíma tiež miestne veže a dokonca aj Ostankino. Aj keď v lúke Oka, v „medvedom rohu“ - ako to uvádza Paustovsky - táto priokská rezervácia 300 km východne od Moskvy funguje bez odrazových skiel a zosilňovačov dokonale. tak, že v strednom Rusku viac ako 2 0 km od veže sa nestane a všetky veže majú vysielací výkon rádovo 10 kW - takže spoľahlivý príjem čísiel na motýľovej anténe je zaručený takmer všade, aj keď analógový signál UHF nebol nikdy prijatý.
Tu mám až 50 km na jeden výkonný vysielač, ale na dohľad a na ďalší (miestny) 8 km, ale uzavretý budovami a terénom.
Uhol je asi 90 stupňov. A kanály (frekvencie) sú jeden.Idem k ďalšiemu, ale pri východe slnka príjem začína zlyhávať, potom sa všetko normalizuje
Bi-Loop anténa so SWA zosilňovačom.
Citácia: Khatul Madan
Pre postavu je ťažké určiť oko - signál je buď tam, alebo nie.

V nastaveniach kanálov môžete zistiť, či to televízor umožňuje.
Doska musí byť otvorená aspoň rozstrekovaním. a hrany káblov. Potom utesnite - neutesnite, a kábel "čerpadla" vlhkosť
Okraje kábla musia byť tiež nalakované.
IMHO.
Autor
Túto anténu som už urobil „nad hornou časťou“, dokonca zostala aj šablóna reflektora, predtým som sa pokúsil úplne odstrániť transformátor a nastaviť kábel RG-6 - nevidel som rozdiel. Pre postavu je ťažké určiť oko - signál je buď tam, alebo nie. Možno na väčších vzdialenostiach záleží. Spravidla mám kábel 50 ohmov, dĺžku 8 m. Ale už som bol testovaný, napriek všetkým stratám, ktoré to funguje, len som mlčal o tomto „jambovi“ a veril som, že 50 ohmový kábel nie je príliš častý.
Kábel je žiaduci RK-75. A môžete ho viesť priamo z krabice za mrežami (reflektor).
V aplikovanom zosilňovači (SWA-555) je na vstupe trans so vstupom. 300 ohmov. Preto je žiaduce vykonať návrh antény s aproximáciou 300 ohmov. Aj keď, samozrejme, výkonný zosilňovač „pretlačí“ - zosilní a nie je až do konca koordinovaný.
Dobrá práca, rozumný popis, o kábel sa nebudem pýtať!
Autor
Mimochodom, trubica zo silikónu takmer všetci preč, tak ako tak, otvorená z nich nakoniec vyschne.
Autor
Nakoniec som to napustil do silikónu až po kontrole. Fotografia len ukazuje, čo je potrebné urobiť.
Po vytvrdnutí môže epoxid odtrhnúť akúkoľvek časť. Ale to, čo by som naozaj urobil inak, bolo nakonfigurovať na tesnenie, nie po.
Autor
Nebolo to po ruke, a potom bola epoxidová živica príliš tekutá, potom by bolo potrebné všetky spájky očistiť plastelínou. Tam som zatlačil tmel celým svojím srdcom, takže dizajn je už neoddeliteľný.
Vynikajúci biquadratový výkon. Jediné, čo by som urobil, bolo zaplavenie celej dosky epoxidom.

Odporúčame vám prečítať si:

Ruku pre smartphone ...